• Historia przedszkola

• Przedszkole oddano do użytku, jako pierwsze nowo wybudowane w powiecie bielskim, 6 stycznia 1967 roku. Aktu przekazania budynku społeczeństwu naszego miasta dokonał ówczesny przewodniczący Prezydium Powiatowej Rady Narodowej Antoni Kobiela.

Budynek przedszkola wykonało Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Budownictwa Terenowego. Dzięki osobistemu zaangażowaniu pierwszej kierowniczki Przedszkola Eleonory Bułki oraz personelu pedagogicznego i gospodarczego, który wykonał wiele prac w okresie poprzedzającym otwarcie przedszkola w czynie społecznym, dzieci mogły znaleźć się w pięknie i estetycznie urządzonych pomieszczeniach.

Od tamtej pory wiele się zmieniło, wiele dzieci opuściło mury przedszkola, zmienili się pracownicy. Przypomnijmy, że pierwszą kierowniczką, później dyrektorką, była pani Eleonora Bułka, której niestety nie ma już wśród nas, po jej przejściu do pracy w Wydziale Oświaty pani Elżbieta Kruzel. W latach 1990-2008 funkcję dyrektora pełniła pani Barbara Adamiec. Obecnie dyrektorem placówki jest Katarzyna Kubś.

Do przedszkola uczęszczają teraz dzieci pierwszych naszych absolwentów, a dawne mamy przychodzą do nas jako babcie, z czego bardzo się cieszymy.

Nasze przedszkole jest obecnie placówką, dla której organem prowadzącym jest Gmina Czechowice - Dziedzice. Środki finansowe na bieżące funkcjonowanie i niektóre remonty otrzymujemy z Gminy. Dzięki decyzjom Rady Miejskiej możemy zapewniać dzieciom opiekę, naukę, wychowanie i pobyt w pięknie urządzonym przedszkolu oraz ogrodzie przedszkolnym, wyposażonym w urządzenia ogrodowe do zabawy, częściowo zakupione z funduszy pozyskanych od Rady naszego Osiedla oraz Rady Rodziców naszego Przedszkola.

W placówce funkcjonują cztery oddziały. Grupy są mieszane, w zależności od ilości dzieci z poszczególnych roczników. Prowadzimy działalność opiekuńczo - wychowawczo - dydaktyczną w kierunku kształtowania u dzieci aktywnych postaw twórczych, z uwzględnieniem odrębności i indywidualności każdego dziecka, w ścisłej współpracy z domem rodzinnym. Organizujemy dla dzieci m. in. wycieczki, warsztaty plastyczne, muzyczne, ekologiczne, wyjścia na koncerty muzyczne, przedstawienia teatralne, lekcje historii w Izbie Regionalnej, spotkania dla rodziców i dziadków. Dodatkowo odbywają się zajęcia z języka angielskiego, rytmiki, religii, korekcyjno - kompensacyjne i terapeutyczne, prowadzone przez nauczycielki.

Przedszkole nasze współpracuje również z sąsiednimi placówkami, szczególnie z PP Nr 5, PP Nr 8 oraz SP Nr 4 i SP Nr 5, organizując wspólne MARSZE EKOLOGICZNE z okazji Dni Ziemi oraz Międzyprzedszkolne Konkursy Wiedzy Ekologicznej. Współpracujemy także z miejskim Domem Kultury. Od 2002 roku jesteśmy jednym z organizatorów SPOTKAŃ ARTYSTYCZNYCH PRZEDSZKOLAKÓW Gminy Czechowice – Dziedzice i ich uczestnikiem. Nasze dzieci często występują na scenie Miejskiego Domu Kultury, biorąc udział w różnych konkursach i przeglądach.

Nasze dzieci biorą również udział w konkursach plastycznych organizowanych przez różne instytucje, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Występujemy również na Spotkaniu Seniorów Osiedla LESISKO.